Rzeszów: Chcesz zaliczyć rok studiów? Musisz być zaszczepiony

5 dni temu 7

Studenci medycyny Uniwersytetu Rzeszowskiego, aby zaliczyć jeden z przedmiotów, a tym samym cały rok, muszą wziąć udział w zajęciach na terenie szpitala. Do zajęć zostaną dopuszczeni tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni - informuje portal Rzeszów News. - To nadużycie - komentują studenci.

Studenci medycyny z Uniwersytetu Rzeszowskiego odbywają praktyki w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Dla przyszłym medyków odbycie takich praktyk to warunek, bez którego nie są w stanie ukończyć studiów.

Jak informuje portal Rzeszów News w tym roku nie każdy student będzie mógł dostać się na praktyki. Pod koniec kwietnia dyrektor szpitala, dr Janusz Ławiński, poinformował o tym studentów. W oficjalnym piśmie zaznaczył, że placówka będzie zamknięta dla studentów niezaszczepionych.

"Podjąłem decyzję o możliwości odbywania praktyk wakacyjnych, zajęć praktycznych, ćwiczeń klinicznych oraz praktyk zawodowych, po wcześniejszym pełnym zaszczepieniu się studentów przeciwko COVID-19 i okazaniu dokumentu potwierdzającego ten fakt" - napisał dyrektor Ławiński.

Jest jednak grupa osób, które z wielu powodów nie będą w stanie okazać dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, są wśród nich ci, którzy wciąż będą czekać na drugą dawkę, bądź tacy, którzy z powodu przeciwskazań nie mogą się zaszczepić.

- To jawne nadużycie i dyskryminacja - komentują anonimowo studenci.

Jak podaje portal, uczelnia potwierdza, że dokument trafił do gabinetu rektora. - Sprawa jest aktualnie analizowana - przekazał Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

Czytaj oryginalny artykuł